نکاتی درباره فیلتر روغن کمپرسور و اهمیت استفاده از آن

oil filter 2 - نکاتی درباره فیلتر روغن کمپرسور و اهمیت استفاده از آن
نکاتی درباره فیلتر روغن کمپرسور و اهمیت استفاده از آن

در این مقاله قصد داریم نکاتی را درباره فیلتر روغن کمپرسور و اهمیت استفاده از آن را برای شما عزیزان بر شمریم تا در صورت لزوم بتوانید جنسی مرغوب و با کیفیت را انتخاب کنید. به طور کلی از فیلتر روغن کمپرسور هوا در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی استفاده می شود و در زمان خرید فیلتر روغن کمپرسور باید به کیفیت جنس دقت زیادی کرد تا در طولانی مدت سطح موتور، اجزای تجهیزات و یا ماشین آلات دچار در اثر ناخالصی هایی که در روغن وجود دارند، دچار آسیب نشوند، در حقیقت کاری که یک فیلتر روغن مرغوب کمپرسور می کند، فیلتر کردن مواد و ناخالصی های موجود در روغن است و بدین ترتیب باعث می شود تا دستگاه بدون هیچ مشکلی به صورت روان کار کند.

oil filter1 1 - نکاتی درباره فیلتر روغن کمپرسور و اهمیت استفاده از آن
فیلتر روغن کمپرسور

اهمیت استفاده از فیلتر روغن کمپرسور مرغوب و با کیفیت

از آنجایی که جنس قطعاتی که باعث روانکاری یک کمپرسور می شوند، از فلز است و این قطعات در زمان کار کردن واحد کمپرسور ممکن است دچار استهلاک شدید شوند، یک سیستم گردش روغن در کمپرسورها وجود دارد که با افزودن روغن به آن از قرار گرفتن دستگاه در شرایط شدید استهلاکی جلوگیری می کند و باعث می شود تا دستگاه همواره در حالت روانکاری باشد. توجه داشته باشید عمل روغنکاری قطعات باید به طور مرتب انجام شود و در صورت رعایت اصول تعمیرات و نگهداری دستگاه، می توانید از آن برای سال های متمادی استفاده کنید به گونه ای که بازدهی آن مانند روز اول باشد. حتی اگر بهترین روغن با کمترین ناخالصی را برای روغن کاری دستگاه استفاده کنید، خود دستگاه در اثر اصطکاک بین قطعات فلزی کمپرسور به مرور زمان تولید ذرات آهنی می کند که وارد سیستم گردش روغن می شوند و در صورتی دستگاه می تواند به روانکاری خود ادامه دهد که این ذرات از چرخه گردش روغن خارج شوند که این کار طی فرآیندی به نام روان سازی روغن صورت می گیرد و ناخالصی ها توسط فیلتر روغن کمپرسور از این چرخه به راحتی خارج می شوند و در صورتی که از جنس مرغوب استفاده نشود، تمام ذرات و ناخالصی ها فیلتر نشده و دوباره وارد چرخه گردش روغن شده و مانع از روانکاری سیستم می شوند.

oil filter4 - نکاتی درباره فیلتر روغن کمپرسور و اهمیت استفاده از آن
فیلتر روغن کمپرسور

به طور کلی فیلتر روغن نقش بسیار مهم و اساسی را در فرآیند روان سازی و عملکرد صحیح واحد هواساز ایفا می کند و بنابراین استفاده از یک فیلتر روغن کمپرسور با کیفیت و مرغوب می تواند کیفیت کار نهایی و همچنین افزایش طول عمر و بازدهی دستگاهرا تضمین کند. در صورت عدم وجود فیلتر روغن کمپرسور در چرخه روغنکاری، خرده های آهنی و ناخالصی های موجود در روغن،مارپیچ های داخل واحد هواساز را دچار ساییدگی می کنند و واحد هواساز را در معرض آسیب های جدی قرار می دهند.

فیلتر روغن کمپرسور چگونه کار می کند؟

اندازه ذرات و ناخالصی های که در روغن وجود دارند و از فیلتر عبور می کنند و همچنین استخراج آنها توسط فیلتر، تعیین کننده پوشش داخلی و ساختار فیلتر روغن کمپرسور هستند، معمولا بهره وری استخراج فیلترها برای ذرات با اندازه ۱۸ میکرومتر، ۵۰ درصد ذرات و با اندازه ۳۰ میکرومتر، ۹۹ درصد ذرات و ناخالصی ها می باشد، به عبارتی هر چه ذرات بزرگتر باشند احتمال فیلتر شدن آنها توسط فیلتر روغن کمپرسور بیشتر خواهد بود و برای تصفیه بدون کاهش فشار و همچنین فیلتر شدن بیشتر، باید از فیلترهایی با سطوح بزرگ استفاده کرد. در زمان خرید یا فروش فیلتر روغن کمپرسور حتما به عمق و همچنین تعداد چینهای موجود در آن دقت کنید و به مشتری درباره ارتباط کیفیت فیلتر روغن کمپرسور با این چینها توضیح دهید.

توجه داشته باشید فیلتر روغن کمپرسور باید همواره چک شود و به موقع تعویض گردد چون به مرور زمان در اثر فیلتر کردن ناخالصی ها، مسدود می شود و اگر با یک فیلتر جدید جایگزین نشود منجر به اختلال در جریان روغن می شود که در نتیجه آن دمای روتور و محفظه آن افزایش ناگهانی پیدا می کند و در نهایت یک آسیب جدی و خطرناک به کمپرسور وارد می کند، بنابراین به طور مرتب فیلتر روغن کمپرسور اسکرو را تعویض کنید و از خسارت های احتمالی و جبران ناپذیر جلوگیری نمایید، همچنین به یاد داشته باشید هیچ گاه دستگاه و سیستم را بدون روغن رها نکنید، حتی اگر فیلتر روغن کمپرسور هم استفاده نکنید، به طور مرتب دستگاه را روغنکاری کنید چرا که دستگاهی که خشک کار می کند، دیر یا زود دچار آسیب جدی خواهد شد.

oil filter3 - نکاتی درباره فیلتر روغن کمپرسور و اهمیت استفاده از آن
فیلتر روغن کمپرسور

چه زمانی باید فیلتر روغن کمپرسور عوض شود؟

برای اینکه دستگاه بازدهی خوب و طولانی مدتی داشته باشد باید علاوه بر استفاده از روغن مرغوب، از فیلتر روغن کمپرسور با کیفیتی برای فیلتر کردن ناخالصی های روغن استفاده کرد، این دو فاکتور در کنار یکدیگر می توانند سلامت واحد هواساز را تضمین نمایند و همواره سعی کنید که جنس با کیفیت و مطابق با استانداردهای روز جهان را مورد استفاده قرار دهید تا دستگاه شما برای سال های طولانی با کمترین استهلاک و بیشتری بازدهی کار کند که این امر تنها با تعویض روغن و فیلتر روغن کمپرسور در زمان مناسب و به موقع تحقق می یابد. زمانی که متوجه شدید دستگاه به درستی کار نمی کند و صداهای اضافی از آن شنیده می شود و یا رنگ روغن از حالت طبیعی خارج شده و فیلتر دیگر قادر به استخراج ذرات و ناخالصی ها نیست، زمان تعویض فرا رسیده و باید در اسرع وقت انجام شود.

در تعویض فیلتر روغن کمپرسور به این نکات توجه نمایید

تعویض فیلتر را معمولا افرادی که در این زمینه تخصص دارند، انجام می دهند ولی در صورتی که خودتان قصد تعویض فیلتر روغن کمپرسور را دارید باید ابتدا با استفاده از آچار فیلتر، آن را شل کنید و روغن موجود را بعد از اینکه فیلتر را بیرون آوردید به دقت تخلیه نمایید، سپس برای اینکه خلاء موجود از بین برود و روغن موجود در فیلتر به بهترین شکل بازیابی شود، باید در قسمت انتهایی داخل فیلتر، سوراخی ایجاد نمایید، بعد از این مرحله می توانید فیلتر روغن کمپرسور جدید را نصب کنید.

برای نصب می توانید به برگه راهنمای نصب فیلتر روغن خریداری شده مراجعه نمایید، برای جا زدن فیلتر باید کمی روغن را بر روی آب بند لاستیکی بمالید و آن را با استفاده از انگشتان خود، محکم کنید، استفاده از آچار فیلتر معمولا برای فیلترهای جدید توصیه نمی شود چون امکان آسیب دیدن فیلتر وجود دارد. لازم به ذکر است امکان بازیافت مناسب انواع فیلتر روغن کمپرسور کارکرده وجود دارد، برای این منظور می توانید به مراکزی که در زمینه جمع آوری روغن کارکرده فعالیت می کنند، مراجعه نمایید، در غیر اینصورت باید فیلتر قدیمی را به همراه یک روزنامه در سطل زباله قرار دهید.

تاو کمپرسور یدک

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.