محاسبه هوای فشرده مورد نیاز

Calculate compressed air - محاسبه هوای فشرده مورد نیاز
محاسبه هوای فشرده مورد نیاز

عموما اکثر خریداران کمپرسور و یا مصرف کنندگان دقیقا نمی دانند که چگونه باید نیاز هوای فشرده خود را محاسبه کنند .

در واقع آنها می توانند نیاز اسمی هوای فشرده خود را اعلام کنند ولی آیا این کافی است ؟

محاسبه ظرفیت هوای فشرده مورد نیاز شاید خیلی پیچیده نباشد ولی بسیار دقیق و تخصصی است . یک متخصص یا کارشناس هوای فشرده باید بداند که مصرف واقعی هواچقدر است نه مصرف اسمی .

بنابراین :

۱-  مجموع مصرف هوا برای تمام ابزارها، ماشین آلات و فرآیندهای متصل به کمپرسور

۲- ضریب اضافه ای بر اساس فاکتورهای بهره وری ( مانند ارتفاع از سطح دریا , رطوبت , دما , … )‌.

۳- طول و نوع لوله کشی مسیر هوای فشرده 

۴- نوع ماشین آلات و ابزاری که از هوای فشرده استفاه می کنند 

۵- تخمین میزان نشتی موجود در خط و ماشین آلات یا ابزار 

۶-  فرسایش و گرفتگی مسیر و ادوات 

 ۷- تغییرات آتی و طرح و توسعه 

همه از عواملی هستند که قبل از انتخاب کمپرسور باید محاسبه و برآورد شوند

چگونه هوای فشرده مورد نیاز خود را محاسبه کنیم ؟

یک روش ساده برای ارزیابی نیازهای فعلی و آتی هوای فشرده این است که اطلاعات نیاز هوا برای تجهیزات و ادوات را تهیه کنید. این نوع محاسبه شامل فهرست ماشین آلات و داده های مربوط به مصرف هوا و عوامل کاربردی مورد انتظار می باشد که معمولا در کاتالوگهای سازنده دستگاه ها اعلام شده است .

اگر داده ها برای مصرف هوای دستگاه ها یا خطوط مصرف در دسترس نباشد، می توان از مقادیر استاندارد موجود در لیست ها استفاده کرد. ضریب مصرف برای ابزارها ممکن است دشوار باشد، بنابراین محاسبات باید با مصرف اندازه گیری شده در برنامه های مشابه مقایسه شود .

به عنوان مثال، مصرف کنندگان بزرگ هوای فشرده مانند دستگاه های سنگ شکن و دستگاه های سندبلاست، اغلب برای مدت طولانی (۳ تا ۱۰ دقیقه) در عملیات مداوم به کار می روند، به رغم کمترین میزان بهره برداری از آنها این امر واقعا نمی تواند به عنوان عملیات متناوب شناخته شود و لازم است برآورد کنیم که چه تعداد ماشین آلات به طور همزمان برای مصرف کل هوا استفاده می شود.

ظرفیت کمپرسور اساسا توسط کل نیاز اسمی هوای فشرده تعیین می شود. خروجی آزاد کمپرسورها باید این میزان مصرف هوا را پوشش دهد. تعداد کمپرسورها و ظرفیت هوادهی  آنها بر اساس میزان انعطاف پذیری، سیستم کنترل و بهره وری انرژی تعیین می شود .

در نصب و راه اندازیی که تنها یک کمپرسور هوای فشرده را تامین می کند (به علت محدودیت هزینه)، می توان یک کمپرسور قابل حمل به عنوان بخشی از سرویس آماده داشت. یک کمپرسور قدیمی که به عنوان منبع ذخیره شده استفاده می شود، می تواند به عنوان منبع ذخیره ارزان قیمت مورد استفاده قرار گیرد.

چگونه نیازهای هوای فشرده را اندازه گیری می کنیم؟

یک تجزیه و تحلیل خوب عوامل کلیدی در مورد نیاز هوای فشرده را ارائه می دهد و می تواند مبنایی برای ارزیابی مقدار مطلوب هوا فشرده برای تولید باشد . بیشتر شرکت های صنعتی به طور مداوم در حال تحول هستند، و این بدان معنی است که نیازهای هوا فشرده نیز تغییر می کند. بنابراین مهم است که عرضه هوای فشرده براساس شرایط کنونی باشد و حاشیه مناسب برای گسترش در نصب باید در نظر گرفته شود.

تجزیه و تحلیل عملیاتی مستلزم اندازه گیری داده های عملیاتی است که با بازرسی سیستم هوای فشرده موجود در طول یک دوره مناسب می تواند تکمیل شود. این تجزیه و تحلیل باید حداقل یک هفته عملیات را پوشش دهد و دوره اندازه گیری باید طوری انتخاب شود تا بتوان آن را یک مورد معمول ارائه داد.

اطلاعات ذخیره شده می تواند مانند مشابه سازی اندازه های مختلف و تغییرات عملکرد کمپرسور باشند . فاکتورهایی مانند زمان load و unload نیز می تواند به ارزیابی کل عملیات کمپرسور کمک کنند .

این اطلاعات مبنایی برای ارزیابی ضریب load بودن و نیاز فشرده هوا در یک روز یا یک هفته کاری است .بر این اساس، ضزیب load بودن را نمی توان فقط از ساعت کارکرد کمپرسور خواند.

یک تجزیه و تحلیل عملیاتی همچنین پایه ای برای بازیابی انرژی بالقوه باشد. اغلب، بیش از ۹۰٪ انرژی تامین شده می تواند بهبود یابد .

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل می تواند پاسخ های مربوط به ابعاد و همچنین روش عملیاتی نصب را ارائه دهد .به عنوان مثال، فشار کاری اغلب می تواند در زمان های خاص کاهش یابد و سیستم کنترل می تواند به منظور بهبود استفاده از کمپرسور با تغییرات در تولید تغییر کند.

همچنین بررسی نشتی نیز مهم است . نشتی عامل بسیار مهمی در مصرف هوای فشرده است که عموما نادیده گرفته می شود .

برای تولید مقادیر کم هوا در طول شب و آخر هفته، شما باید در نظر بگیرید که آیا برای نصب این کمپرسور، کمپرسور کمتری نیاز است یا خیر .

تاو کمپرسور یدک

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.