کمپرسور افزاینده یا بوستر چیست؟

booster compressor - كمپرسور افزاينده يا بوستر چیست؟

بوستر کمپرسور چیست؟

کمپرسور بوستر همانگونه که از نام آن مشخص است به معنی افزایش دهنده فشار می باشد کمپرسور بوستر جهت افزایش فشار برای کارخانجاتی که به دلیل طولانی بودن خطوط لوله کشی افت فشار بوجود آمده و نیز جهت قسمت هایی از کارخانجات که با فشار بالاتر از فشار اصلی کمپرسور خانه کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

در حقیقت می توان گفت دو یا حتی در بعضی موارد چند کمپرسور را به صورت سری یا به عبارتی پشت سر هم در خط تولید هوای فشرده قرار می دهند یعنی عمل بوستر می تواند تک مرحله ای یا دو مرحله ای باشد از هر دو نوع کمپرسورهای دینامیکی و جابجایی در سیستم کمپرسور بوستر استفاده می گردد. بیشتر از کمپرسورهای نوع پیستونی استفاده می گردد. در اکثر صنایع کمپرسور بوستر به گونه ای است که مرحله اول کمپرسور اسکرو و مرحله دوم کمپرسور پیستونی است . اساس کاری کمپرسور بوستر بدین طریق است که با کاهش حجم هوا فشار را افزایش می یابد.

بوستر کمپرسور دو مرحله ای

در این نوع کمپرسور افزاینده فشار، از اختلاف سطح استفاده می گردد تا افزایش فشار صورت پذیرد در خروجی این کمپرسور ها فشار ۴۰ بار و ۲۰۰ بار و در مواردی تا ۱۷۰۰  بار در چند مرحله ای این نوع کمپرسور می توان افزایش فشار هوا را داشت حجم هوای خروجی این نوع کمپرسور کم است لذا جهت مواردی که مصرف کم می باشد نظیر تست شیرآلات و لوله ها و شلنگ ها در تست اولیه و در بعضی از موارد جهت دستگاه هایی که با فشار بالا کار می کنند و مصرف کمی دارند هوایی که در این نوع کمپرسور افزایش می یابد باید خشک (بدون روغن ) باشد تا از خود سوزی هوا جلوگیری شود ضمناً جهت افزایش فشار گازهای بی اثر نیز از این نوع کمپرسور استفاده می شود.

بیشتر بخوانید  کمپرسور اسکرال چیست و چه کاربردی دارد ؟

f4f6a9e9fda506fe38074b66546f - كمپرسور افزاينده يا بوستر چیست؟

بعد از تهیه هوای فشرده باید عملیات آماده سازی روی آن صورت پذیرد عملیات ی ا مراحل آماده سازی بطور کلی عبارتست از:

  • تصفیه یا فیلتراسیون
  •  خشک کردن یا آب گیری
  • خنک کردن
  • تنظیم مقدار فشار

تاو کمپرسور یدک

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.