تصفیه هوای فشرده و مهم بودن کیفیت هوای فشرده برای مصرف کننده

air purification compression - تصفیه هوای فشرده و مهم بودن کیفیت هوای فشرده برای مصرف کننده

بررسی کلی

برای مصرف کننده مهم است که هوای فشرده کیفیت خوبی داشته باشد. اگر هوا حاوی آلودگی باشد محصول نهایی را تحت تاثیر قرار می دهد ، هزینه های عدم پذیرش محصول به سرعت بالا می رود و کم هزینه ترین راه حل به گران قیمت ترین راه تبدیل می شود. مهم است که کیفیت هوای فشرده را در راستای سیاست کیفی شرکت برگزینید و حتی تلاش نمایید تا نیازهای آتی را نیز فراهم نمایید.

هوای فشرده می تواند دارای مواد ناخواسته ای باشد (برای مثال آب به صورت قطره یا بخار ، روغن به صورت قطره یا معلق در هوا و نیز گرد و غبار) . این مواد می توانند با توجه به کارگیری هوای فشرده ،تولید نهایی را تحت تاثیر قرار دهند و حتی باعث افزایش هزینه ها گردند. هدف از تصفیه هوا این است که کیفیت هوای فشرده را بر اساس نطر مشتری تولید کنیم.

بخار آب در هوای فشرده

هوای موجود در اتمسفر همیشه حاوی رطوبت است ، این رطوبت به شکل بخار آب می باشد. رطوبت می تواند در هوای فشرده وارد شود و مشکلاتی به وجود آورد. هزینه های بالا تعمیر و نگهداری ، کاهش طول عمر و کارایی ابزار ، مقدار زیاد عدم پذیرش با پاشیدن رنگ و تزریق پلاستیک ، افزایش نشتی ، ایجاد تداخل در سیستم کنترل و ابزار ها ، کاهش طول عمر سیستم لوله کشی در اثر خوردگی و نصب گران تر از جمله مشکلاتی است که رطوبت در هوای فشرده به وجود می آورد.

آب را می توان با استفاده از لوازم متعددی از جمله: پس سردکن ها ، جداکننده های آب تقطیر ، خشک کن های تبریدی و جذبی جدا کرد.

Airtreatment - تصفیه هوای فشرده و مهم بودن کیفیت هوای فشرده برای مصرف کننده

Airtreatment1 - تصفیه هوای فشرده و مهم بودن کیفیت هوای فشرده برای مصرف کننده

کمپرسوری که با فشاری بالاتر از ۷ بار کار می کند ، هوا را تا ۷/۸ حجم فشرده می سازد . این امر توانایی هوا را نیز برای نگاه داشتن بخار تا ۷/۸ حجم کاهش می دهد. مقدار آبی که آزاد می شود ، اهمیت زیادی دارد.

برای مثال: یک کمپرسور ۱۰۰kw که هوای ۲۰ درجه سانتی گراد را با رطوبت نسبی ۶۰% مکش می نماید ، طی ۸ ساعت کاری تقریبا ۸۵ لیتر آب تولید می کند . در نتیجه مقدار آبی که باید جدا شود به منطقه کاربرد هوا بستگی دارد . این امر به نوبه خود تعیین می کند که استفاده از چه خنک کننده و خشک کنی مناسب تر است.

روغن در هوای فشرده

مقدار روغن در هوای فشرده به چندین عامل بستگی دارد ، از جمله نوع دستگاه ، طرح ، طول عمر ، وضعیت و …

در این خصوص دو نوع اصلی طرح کمپرسور وجود دارد ، کمپرسور هایی که در محفظه فشرده سازی با مواد روانساز کار می کنند و کمپرسور هایی که بدون مواد روانساز کار می کنند.

در کمپرسور های روغن کاری شونده روغن در فرآیند فشرده سازی شرکت دارد و همچنین بطور کامل و یا جزئی هوای فشرده را همراهی می کند. با وجود این در کمپرسور های مارپیچی و پیستونی روغن کاری شونده جدید مقدار روغن موجود در هوا اندک است.

برای مثال : در یک کمپرسور مارپیچی روغن کاری شونده مقدار روغن در هوا کمتر از ۳ میلی گرم بر متر مکعب در ۲۰ درجه سانتی گراد است که می توان محتوای روغن را با فیلتر های چند مرحله ای کاهش داد. اگر چنین را حلی را انتخاب می کنید مهم است که محدودیت های کیفیت خطرات و هطینه های انرژی را نیز مورد توجه قرار دهید.

Airtreatment2 1024x397 - تصفیه هوای فشرده و مهم بودن کیفیت هوای فشرده برای مصرف کننده

میکرو ارگانیسم ها در هوای فشرده

اندازه ی بیش از ۸۰ درصد ذراتی که هوای فشرده را آلوده می کنند کمپتر از ۲ میکرو متر است و بدین ترتیب به راحتی از فیلتر ورودی کمپرسور عبور می کنند. سپس این ذرات در سیستم لوله کشی پخش می شوند و با آب و پسماند های روغن و رسوبات لوله مخلوط می شوند. این امر باعث رشد میکرو ارگانیسم ها (موجودات زره بینی) می شود.

نصب یک فیلتر بلافاصله بعد از کمپرسور می تواند از بروز چنین خطراتی جلوگیری کند. با این وجود برای اینکه هوای خالص و ضد عفونی شده ای داشته باشید باید کنترل کاملی بر رشد هرگونه باکتری در مرحله بعد فیلتر داشته باشید.

این امر طمانی که گازها و گازهای معلق در هوا را بتوان (از ظریق بارور سازی الکتریکی یا تعلیق ) حتی بعد از چندین مرحله گذراندن از فیلتر بصورت قطرات تغلیظ کرد پیچیده تر می شود.

میکرو ارگانیسم ها در سراسر دیواره های فیلتر رشد میکنند بنابر این میزان تراکم آنها در قسمت های درونی و بیرونی فیلتر یکسان است.

طی بررسی های به عمل آمده اثبات شده است که میکرو ارگانیسم ها در سیستم ها هوای فشرده با هوای خشک نشده و رطوبت بالا ۱۰۰ درصد رشد می کنند.

آلودگی کوچکتر از ۱ میکرو متر و از آن طریق میکرو ارگانیسم می تواند از فیلتر ورودی کمپرسور عبور کند.

روغن و مواد آلوده کننده دیگر به عنوان مواد  غذایی این میکرو ارگانیسم ها عمل می کنند. قطعی ترین روش خشک کردن هوا تا رطوبت کمتر از ۴۰ درصد است که می تواند با استفاده از خشک کن های جذبی سطحی و افزون بر این در دمای اتاق با خشک کن های تبریدی حاصل گردد.

بیشتر بخوانید  شرکت تاو کمپرسور یدک تبریز ؛ وارد کننده و تولید کننده انواع ابزارهای ماشینی

Airtreatment3 1024x659 - تصفیه هوای فشرده و مهم بودن کیفیت هوای فشرده برای مصرف کننده

صافی ها

صافی ها الیافی جدید برای جدا کردن روغن خیلی موثر هستند . با وجود این کنترل دقیق مقدار روغن باقی مانده در هوا بعد از گذراندن از صافی مشکل است زیرا درجه حرارت تاثیر مهمی بر روی فرآیند جداسازی دارد . همچنین میزان بازدهی تحت تاثیر مقدار روغن و مقدار آب آزاد در هوای فشرده قرار دارد.

برای کسب و بهترین نتیجه باید هوا تا آنجا که امکان دارد خشک شود. اگر در هوا آب وجود داشته باشد صافی های استریل کربن و روغن نتایج خوبی ارائه نمی دهند. صافی های الیافی فقط می توانند روغن هایی را که به شکل قطره یا معلق در هوا هستند جدا کنند. بخار روغن باید با استفاده از فیلتری که دارای کربن فعال است جدا شود.

یک صافی الیافی که بدرستی نصب شده است به همراه یک پیش صافی مناسب می تواند مقدار روغن موجود در هوای فشرده را تا حدود ۰/۰۱ میلی گرم بر متر مکعب در دمای ۲۱ ذرجه سانتی گراد کاهش دهد. یک فیلتر کربن فعال می تواند مقدار وغن موجود در هوای فشرده را تا حدود ۰/۰۰۳ میلی گرم بر متر مکعب در دمای ۲۱ کاهش دهد.

فیلتر های کربن باید داری مقدار کربن مناسبی باشند و به لحاظ ابعادی به گونه ای نصب شود که افت فشار به حداقل برسد. برای تاثیر بهتر فیلترها باید تا آنجا که ممکن است نزدیک به وسیله مورد نظر قرار داده شوند. علاوه بر این باید آنها را به دقت کنترل نمود و هر چند وقت یکبار آنها را جایگزین کرد.

صافی هایی که دارای کربن فعال هستند فقط آلودگی هایی را که به شکل بخار می باشند جدا میسازند (برای مثال روغن) صافی های استریل باید در سیستم لوله کشی نصب شود و به کمک بخار ضد عفونی کردن روغن از هوای فشرده در درجه حرارت های کاربردی متفاوت تغییر می کند.

داده هایی که در مجموعه خصوصیات ویژه صافی تعیین شده است همیشه در درجه حرارت بخصوصی (به طور معمول در ۲۱ درجه سانتی گراد) کاربرد دارد که تقریبا با درجه حرارت کارکرد یک کمپرسور هوا خنک در دمای محیط ۱۰ درجه انطباق دارد. هر چند آب و هوا و تغییرات فصلی تنوع درجه حرارت را تغییر می دهد که این امر به نوبه خود ظرفیت جدا سازی صافی را تحت تاثیر قرار می دهد.

یک کمپرسور روغنکاری نشونده نیاز به فیلتر روغن ندارد. این بدین معنی است که کمپرسور در فشار پایینی که مصرف انرژی را کاهش می دهد کار می کند. در بسیاری از موارد نشان داده شده است که کمپرسور های روغنکاری نشونده هم به لحاظ اقتصادی و هم کیفی بهترین را حل می باشند.

Airtreatment 484x1024 - تصفیه هوای فشرده و مهم بودن کیفیت هوای فشرده برای مصرف کننده

پس سرد کن ها

هوای فشرده بعد از فشرده سازی داغ است غالبا بین ۷۰ الی ۲۰۰ درجه می باشد. بنابر این برای کاهش دما از یک پس سرد کن استفاده می شود که محتوای آب را نیز کاهش می دهد و هم اکنون در تاسیسات کمپرسورر به عنوان یک قطعه استاندارد گنجانده می شود. پس سرد کن ها همیشه باید بطور مستقیم بعد از کمپرسور نصب شوند. این مبدل گرما است که هوای گرم را سرد می کند و سپس بخش اصلی آب تقطیر را هر چه سریعتر ته نشین می نماید در غیر اینصورت به داخل سیستم وارد می شود. پس سرد کن هم می تواند آب خنک و هم هواخنک باشد و بطور کلی با یک جدا کننده آب به همراه تخلیه اتوماتیک است.

جدا کننده آب

بیشتر دستگاه های فشرده ساز دارای یک پس سرد کن و نیز جداکننده آب هستند و بدین ترتیب آب را ت آنجا که ممکن است جدا کرده و تقطیر می کنند. با انتخاب صحیح و اندازه درست دستگاه جدا کننده آب می توان ۸۰ الی ۹۰ درصد بازدهی را به دست آورد.

قطرات  کوچک روغن

روغن به صورت قطرات کوچک تا حدودی در پس سردکن و جداکننده آب تقطیر و یا به همراه میعان آب جدا می شود و بدنبال آب حرکت می کند. این شیرابه روغن / آب از دیدگاه زیست محیطی به عنوان روغن زائد طبقه بندی می شود و نباید وارد سیستم فاضلاب و یا بطور مستقیم وارد طبیعت شود.

با توجه به کنترل فضولات محیط زیست قوانین جدید و شدیدتری بطور مستمر ارائه می گردند. تخلیه و جمع آوری میعان نیز شامل این قوانین بر هزینه می باشند.

یک راه حل ساده و مقرون به صرفه برای این مشکل این است که از یک جداکننده روغن/آب استفاده کنیم.

برای مثال با یک صافی دیافراگمی که آب تمیز را تخلیه و روغن را به داخل مخزن مخصوصی هدایت می کند می توان این کار را انجام داد.

Airtreatment 1 - تصفیه هوای فشرده و مهم بودن کیفیت هوای فشرده برای مصرف کننده

تاو کمپرسور یدک

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.